Simona Halep defileaza spre finala de la Wimbledon

Meci fara emotii pentru campioana noastra in faza optimilor de finala de la Wimbledon. Simona Halep a trecut “la pas” de Zarina Diyas, cedand doar trei gameuri pe toata durata partidei si impunandu-se categoric, scor 6-3, 6-0. Cu aceasta victorie neta, Simona devine cea de-a doua jucatoare din Romania calificata in sferturile de finala ale prestigiosului turneu londonez, dupa Virginia Ruzici. Fata de partidele anterioare, Halep a aparut mult mai concentrata si mai putin relaxata, fapt ce nu i-a permis adversarei sale niciun moment sa revina in joc. Dupa break-ul din startul partidei, Simona a controlat in totalitate primul set, pe care l-a castigat in doar 28 de minute, pierzand doar trei puncte pe propriul serviciu. Setul secund a fost fara istoric. 6-0 pentru Simona Halep, care demonstreaza tuturor ca locul trei in ierarhia WTA nu este intamplator.

La putina vreme dupa obtinerea calificarii in primele 8 jucatoare le la Wimbledon, Halep a aflat si numele viitoarei sale adversare. Este vorba despre nemtoaica Sabine Lisicki, care a trecut in trei seturi de Yaroslava Shvedova. Jucatoarea din Germania ocupa in acest moment locul 19 mondial, dar este considerata una dintre cele mai bune jucatoare din lume pe aceasta suprafata, Wimbledonul fiind turneul sau preferat. Daca in celelalte turnee de Mare Slam Lisicki nu a ajuns niciodata in faze atat de avansate, la Londra, aceasta a jucat de doua ori sferturi de finala (2009 si 2012), o semifinala (2011), in timp ce anul trecut, nu s-a oprit decat in finala, unde a fost invinsa de frantuzoaica Marion Bartoli. Meciul din sferturi, se anunta unul interesant si extrem de dificil pentru Simona Halep, chiar daca pana acum in cele trei intalniri directe, sportiva noastra conduce cu 2-1. Ultima confruntare directa intre cele doua jucatoare, a fost castigata in set decisiv de Simona si a avut loc pe zgura de la Madrid. De altfel, amdele victorii obtinute de Halep in fata nemtoaicei au venit in setul decisiv, in timp ce unica victorie a Sabinei Lisicki, a fost una lejera, transata in doua seturi, scor 6-1, 6-2.