Suporter ucis la un meci de fotbal

Un suporter al clubului suedez Djurgarden a fost ucis la deschiderea sezonului din Suedia

Un suporter al clubului Djurgarden a decedat in urma ranilor suferite la cap inaintea unui meci de fotbal, la Helsingborgs.

Incidentul a avut loc in weekendul de deschidere al ligii suedeze si a avut loc cu 30 de minute inainte de inceperea meciului.

Cand veste mortii s-a raspandit, suporterii echipei Djurgarden au intrat pe teren.

Arbitrul Martin Hansson a scos jucatorii de pe teren in minutul 42, la scorul de 1-1 si la pauza meciul a fost suspendat.

“Situatia este tensionata. Un om a fost murit in timpul meciului si o anchete criminalistica este in desfasurare” a declarat purtatorul de cuvant al politiei,Ewa-Gun Westford, pentru site-ul suedez de stiri Aftonbladet.

Pe website-ul apartinand Djurgarden apare urmatorul mesaj: “Familia Djurgarden este indoliata. Nu putem descrie in cuvinteceea ce simtimin acest moment. Suntem alaturi de femilia si apropiatii celui decedat”.