Brazilia a fost ajutata de arbitrii

Brazilia a castigat aseara meciul impotriva Croatiei fara sa straluceasca, fiind avantajata si de cateva greseli mari facute de brigada de arbitrii din Japonia. Prima decizie contestata de croati, a fost cea din minutul 27 cand Neymar a lovit cu cotul un adversar, dar arbitrul Nishimura a aratat doar cartonasul galben. Doua minute mai tarziu, jucatorul iertat de eliminare, a egalat pentru Brazilia. Cea de-a doua greseala facuta de niponi s-a petrecut la inceputul reprizei secunde, cand neobositul Olici, a sprintat dupa o minge lunga, iar Dani Alves, din imprudenta l-a agatat pe veteranul nationalei croate, din pozitie de ultim aparator. Arbitrul japonez a lasat insa jocul sa continue, iritand intreaga banca de rezerve a europenilor. Dar cea mai mare gafa comisa de Nishimura a venit in minutul 71, cand cel care in 2012 a fost ales cel mai bun arbitru asiatic, a inventat un penalty pentru gazdele turneului final,  care s-a dovedit a fi decisiv in stabilirea castigatoarei.

Chiar daca Brazilia a mai inscris odata prin Oscar pe final de meci, rezultatul de 3-1 inregistrat aseara, nu reflecta realitatea justa din teren. Gazdele au tremurat serios in fata baietilor lui Niko Kovaci si cel mai probabil, fara uriasa greseala a arbitrului din Japonia nu ar fi reusit sa castige aseara. Daca pana la acest meci, Brazilia era marea favorita la castigarea cupei mondiale, in ochii multor specialisti si suporteri, acum foarte multi dintre acestia, pun sub semnul indoielii statutul de favorita a nationalei “ selesao “.  Au aparut chiar si opinii foarte dure ( mai ales din partea fanilor adversi ), conform carora, Brazilia va castiga mondialul din acest an, numai se va bucura de arbitraje precum cel de aseara. Ca in toate situatiile de acest gen, dovezile clare sunt aproape imposibil de gasit, doar ca “ ochiul microbistului ` nu mai prea poate fi inselat atat de usor usor.