Brazilia a castigat primul meci de la campionatul mondial

Dupa spectacolul original oferit de organizatori la festivitatea de deschidere, campionatul mondial a debutat asa cum se obisnuieste , cu un meci disputat de echipa gazda. Brazilia-Croatia a inceput la orele 23.00 ( ora Romaniei ) si nu a fost lipsit de evenimente. Plecata drept mare favorita la castigarea meciului si chiar a turneului final, Brazilia nu a aratat mare lucru in aceasta seara. Dincolo de cateva realizari individuale, asteptate de altfel din partea unor jucatori precum Neymar, Oscar sau Dani Alvez, ca joc de echipa, au suferit mult.  Meciul a inceput cu o Croatie curajoasa, care dupa cateva centrari periculoase neluate in seama de brazilieni, a reusit sa deschida scorul, in minutul 11, dupa o noua astfel de centrare deviata in proprie poarta de Marcelo. A urmat o cursa a baietilor lui Luis Felipe Scolari, dupa golul egalizator dar pana la sclipirile consecutive ale lui Oscar si Neymar, totul a fost in van. A venit insa minutul 29 cand insistenta lui Oscar aduce mingea la Neymar, care o plaseaza perfect in coltul din stanga al portii lui Pletikosa. 1-1 la pauza si conform superstitiosilor, ori urma sa se termine asa, ori Brazilia avea sa intoarca rezultatul, conform unei legi nescrise a fotbalului, care ne spune ca echipa gazda nu pierde niciodata primul meci.

Dupa pauza, partida a fost mari valente ofensive, Croatia incercand sa pastreze rezultatul, iar Brazilia pur si simplu incapabila sa creeze pericol. Minutul 71, aduce insa o mare greseala a arbitrului japonez Nishimura. Acesta a vazut penalty la un contact ninor in careul croatilor si Neymar a reusit sa aduca Brazilia in avantaj, cu cel de-al doilea sau gol. Croatii au protestat vehement decizia arbitrului, dar au reusit sa se “ adune “ si chiar au fost aproape de egalare pe finalul meciului. N-a fost insa 2-2 si 3-1 pentru “ selesoa “, dupa golul superb marcat de cel mai bun om al meciului, Oscar. A recuperat balonul undeva in jurul centrului terenului, a depasit doi adversari si l-a  “ executat “ pe portarul croat de la marginea careului. S-a terminat 3-1 pentru Brazilia, ceea ce le da multa incredere pentru meciurile ce vin, dar jocul are nevoie de imbunatariri, mai ales ca in optimi, Neymar si compania vor da piept fie cu Spania, fie cu Olanda.