Start perfect pentru Simona Halep la Turneul Campioanelor

Simona Halep a pornit perfect in grupa rosie a Turneului Campeoanelor de la Singapore. Sportiva romanca s-a impus clar, in minimum de seturi 6-2, 6-3, in fata numarului 5 mondial, canadianca Eugenie Bouchard. Simona, actualmente pe pozitia a patra WTA, a controlat fara emotii intreaga partida, castigand aproape fara exceptie toate punctele importante ale meciului. Dupa doar 19 minute de la prima minge, Simona Halep conducea deja cu 4-0, iar tanara sa oponenta  nu a mai fost capabila sa revina.

Setul secund a avut o desfasurare asemanatoare. Simona Halep a reusit break-ul foarte repede ( in al doilea game in care a servit Bouchard), mergandu-se apoi cap la cap pana la scorul de 5-3 pentru Simona.  La acest scor, canadianca a servit pentru ramanerea in meci, insa Halep a fost neiertatoare! Presiunea de pe umerii tinerei jucatoare de peste ocean a fost mult prea mare, Eugenie facand dubla greseala la minge de meci. S-a incheiat 6-3, iar pentru Simona urmeaza meciul cu Serena Williams.