Bascetbalistii de la Steaua – esec de anul nou

Bascetbalistii de la Steaua au inceput anul cu un esec in turul din sferturile cupei, 79 – 91 cu BC Mures. Liderul Ligii Nationale poate intoarce soarta calificarii in returul din deplasare. Sambata se va difuza in direct pe Digi Sport de la ora 18:00.

Bascetbalistii de la Steaua si-au diminuat serios sansele de calificare in penultimul act al Cupei Romaniei. Liderii Ligii Nationale au cedat categoric meciul de acasa cu BC Mures. Din sferturi, elevii lui Niksa Bavcevic eu condus cu 11 puncte dupa primul sfert, dar la pauza avansul rosii-albastrilor era doar de 6 puncte. Sfertul al treilea a fost de cosmar pentru Steaua, rosii-albastrii au marcat doar 9 puncte fata de cele 31 ale oaspetiilor, si sau vazut condusi cu 71 la 55 de puncte inaintea ultimelor 10 minute.

Cele 17 puncte marcate de croatul Barac nu iau putut ajuta pe Stelisti care au cedat cu 79 – 91 de puncte. La debutul in tricoul lui BC Mures, americanul Kyndall Dykes a fost cel mai bun jucator al partidei. Fostul campion al Romaniei cu U Cluj a reusit 25 de puncte, o recuperare si 8 pase decisive.

Returul de la Targu Mures este programat Sambata de la ora 18:00.